آنالیز رایگان سئو سایت

فایل HTAccess چیست؟

آخرین بروز رسانی: دی ۱۷, ۱۳۹۵

فایل HTAccess چیست؟

 

HTAccess مخفف عبارت Hyper Text Access می باشد. فایل HTAccess، فایل متنی ساده بوده که مربوط به پیکربندی دایرکتوری ها و پوشه ها در سرور آپاچی است. فایل HTAccess اغلب با نصب برنامه های سیستم مدیریت محتوا (CMS) همچون وردپرس، دروپال و جوملا به طور خودکار تولید شده و در شاخه اصلی هاست، پوشه Root قرار می گیرد.

 HTAccess. یک فایل مخفی بوده و علاوه بر پوشه شاخه اصلی می تواند در هر پوشه دیگری قرار داشته باشد. از جمله قابلیت های فایل HTAccess، توانایی مدیریت شرایط، قواعد و ساختار یک وب سایت بوده که برای وب مستران بسیار حائز اهمیت است. از جمله نمونه های کاربردی این قابلیت ها می توان به تغییرات در آدرس دهی مسیر، تعیین سطوح دسترسی فایل ها، مدیریت و کنترل فایل های قابل Cach وب سایت، تغییر پسوند فایل ها، رفع خطاهایی همچون ۴۰۴,۴۰۰,۴۰۱,۵۰۰,۴۰۳ و بسیاری موارد دیگر  اشاره کرد.

 

htaccess-file

 

آموزش ساخت فایل  HTAccess

 

به منظور ساخت فایل  HTAccess کافیست در یک فایل ویرایشگر متنی، فایلی با نام HTAccess و اضافه کردن نقطه در ابتدای آن یعنی (HTAccess.) ایجاد کنید. البته همانطور که قبلاً نیز گفته شد این فایل مخفی بوده و برای مشاهده ی آن در سی پنل می بایست،  همانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است، به File manager رفته و قابلیت Show Hidden Files را فعال نمائید.

 

فایل htaccess

 

در ادامه به بیان برخی از ویژگی های HTAccess می پردازیم.

 

ویژگی های استفاده از فایل HTAccess

 

 

در ادامه به روشن شدن برخی از ویژگی های مطرح شده در بالا همراه با مثال هایی می پردازیم.

 

نمونه های استفاده از فایل HTAccess

 

 

اعمل محدودیت IP

 

شما می توانید با استفاده از این قابلیت فایل HTAccess برای ورود و دسترسی به بخش های مختلف وب سایت  بر اساس IP محدودیت اعمال کنید. این امر منجر به کاهش حملات DDOS می گردد. به عنوان مثال با نوشتن کد زیر در فایل HTAccess تنها IP 12.34.56.78 اجازه دسترسی به وب سایت ما را خواهد داشت.

 

 

انتقال موقت یا دائم سایت

 

با استفاده از فایل HTAccess می توان به مدیریت انتقال وب سایت پرداخت. فرض کنید شما می خواهید آدرس Seoyar.com/old را به آدرس Seoyar.com/new به صورت دائمی انتقال دهید برای این کار می بایست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

 

تعیین سطوح دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها

 

شما همچنین می توانید با یادداشت کدهایی در فایل HTAccess برای فایل ها و پوشه ها محدودیت دسترسی ایجاد کنید. به عنوان مثال فرض کنید فایلی به نام config.php در سایت داریم و نمی خواهیم هیچ فرد دیگری به آن دسترسی پیدا کنید. برای این کار کافیست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

تنظیمات URL

 

یکی دیگر از کاربردهای HTAccess، امکان  URL Rewrite جهت تبدیل آدرس های طولانی به آدرس های کوتاه است. URL Rewrite افزونه ای است که بر روی IIS نیز نصب می شود و البته در سرور آپاچی با نام mod_rewrite شناخته شده است. این امکان منجر به، به خاطر سپردن راحت تر آدرس ها می گردد. برای این کار می بایست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

 

مدیریت و کنترل خطاها

 

امروزه کاربران با بسیاری از خطاها به هنگام بارگذاری سایت مواجه می شوند که گاهاً تنها شماره ی این خطا برای آن ها نمایش داده می شود و این امر از کاربر پسند بودن آن کم می کند. با استفاده از فایل های HTAccess به راحتی می توان مفهوم یک خطا را با استفاده از طراحی یک صفحه که محتوای آن نشان گر همان خطا باشد، نشان داد تا برای کاربر نیز مورد قبول تر واقع شود.  به عنوان مثال برای نمایش خطای ۴۰۴ کافیست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

بنابراین می توان گفت HTAccess  امکان اعمال تمامی محدودیت ها بر دایرکتوری  و رفع خطاها را دارا بوده و می تواند بر آن مدیریت کند. اگر آن را نادیده بگیرید و در تنظیمات آن غفلت کنید، ممکن است با رخدادهایی همچون عدم بارگذاری سایت و از دست دادن مخاطبان خود مواجه شوید.

آموزش حرفه ای سئو
سئو س ام اس اختصاصی
  1. s.m.m گفت:

    سلام
    کاش کار منوهاشو هم میذاشتین.
    به هرحال زحمتتون قابل تقدیره
    تشکر