آنالیز رایگان سئو سایت

نرخ کلیک یا CTR

آخرین بروز رسانی: تیر ۱۲, ۱۳۹۶

نرخ کلیک یا CTR

 

CTR  مخفف کلمه Click Through Rates می باشد که برای اندازه گیری میزان موفقیت و موثر بودن  یک تبلیغ در سایت خاص و یا تعداد کلیک کاربران بر روی یک لینک خاص استفاده می شود . که هر چه تبلیغ یا لینک ما هدفمند تر باشد این مقدار بیشتر خواهد بود . به عنوان مثال اگر یک لینک ۱۰۰ بار دیده شود و ده نفر  نیز بر روی آن کلیک کرده باشند مقدار نرخ کلیک آن ۰٫۰۱ یا یک درصد خواهد بود.

 

CTR   از طریق زیر بدست می آید :

 

CTR = (Number of clicks/See count)*100

 

این فرمول به معنای درصد تعداد کلیک به تعداد دفعات دیده شدن می باشد در واقع منظور کلیک بر روی لینک های ظاهر شده در نتایج جستجو از سایت شما می باشد که این لینک ها  میتوانند یک لینک تصویری یا یک لینک متنی باشند .

 

نرخ کلیک  CTR

 

آیا نرخ کلیک یا CRT میتواند در گرفتن یک رتبه خوب  در موتورهای  جست و جو از جمله گوگل  به وب سایت ما کمک کند ؟

 

اگرچه به ظاهر داشتن نرخ کلیک بالا نشان دهنده تاثیرگذاری و محبوبیت وب سایت شما در بین مخاطبین می باشد ولی گوگل به عنوان یکی از محبوبترین موتورهای جست و جو در بین کاربران توسط یکی از مهندسین ارشد خود با نام Gary Illyses اعلام کرده است که این فاکتور تاثیری در رتبه یندی گوگل ندارد!

میدانیم که  گوگل  به دنبال الگوریتمی قوی جهت  نمایش نتایج بهتر برای جست و جو ها میباشد و از طرفی اگر نرخ کلیک را به عنوان فاکتوری مستقیم در بالابرن رتبه  وب سایت ها قرار دهد افراد سودجو میتوانند با استفاده از روش های اسپمی میزان کلیک خود را افزایش دهند که نتیجه معکوسی در ارائه بهترین نتایج برای جست و جو خواهد داشت .

 

ازاین رو نرخ کلیک به عنوان یک فاکتور غیر مستقیم و در کنار فاکتور های مهم سئو مانند ایجاد محتوای مناسب و گرفتن لینک و دیگر فاکتورها نیز می تواند بسیار مهم باشد  و تاثیر خوبی را در گرفتن رتبه خوب در گوگل و سایر موتورهای جستجوگر داشته باشد . همچنین اگر از روش های طبیعی برای افزایش CTR استفاده کنید تاثیر خوبی خواهد داشت  وهمانند بک لینک خواهد بودو این روش فقط با تقویت و گسترش برند امکان پذیر خواهد بود .

 

علاوه بر نظر گوگل بر تاثیر نرخ کلیک در رتبه سایت ، کاربران نیز معتقدند این فاکتور موثر در سئو است اما نه به عنوان فاکتوری دائمی بلکه در کوتاه مدت زیرا که اگر برای مثال شما موضوعی را در رابطه با طراحی وب جست و جو کنید و درمیان نتایج بدست آمده با سایتی مواجه شوید که به طور کامل به سوالات شما پاسخ داده است و از طرفی  با سایت دیگری برخورد کنید که اصلا با موضوع شما مرتبط نبوده و با استفاده از ترفندهای سئو کلاه سیاه در نتایج بدست آمده موفق به کسب رتبه شده باشد.

 

چیزی که واضح است این است که شما با دیدن سایت دوم بلافاصله از آن خارج شده و در جست و جو های بعدی مرتبط با آن اگر با لینک این سایت روبرو شوید دیگر بر روی آن کلیک نخواهید کرد و به دنبال لینکی از سایت اول میگردید و چون گوگل اهمیت زیادی برای عکس العمل های کاربران قائل است و نتایج را بر اساس آن تعیین خواهد کرد این روش نمیتواند دوام چندانی داشته باشد .

آموزش حرفه ای سئو
سئو س ام اس اختصاصی