آنالیز رایگان سئو سایت

نرخ کلیک یا CTR

آخرین بروز رسانی: مهر ۲۳, ۱۳۹۶

نرخ کلیک یا CTR

نرخ کلیک یا CTR مخفف کلمه Click Through Rates می باشد که برای اندازه گیری میزان موفقیت و موثر بودن  یک تبلیغ در سایت خاص استفاده می شود . که هر چه تبلیغ یا لینک ما هدفمند تر باشد مقدار نرخ کیلک سایت نیز بیشتر خواهد بود . به عنوان مثال اگر یک لینک ۱۰۰ بار دیده شود و ده نفر  نیز بر روی آن کلیک کرده باشند مقدار نرخ کلیک آن برابر با ۱۰ خواهد بود.

نرخ کلیک یا CTR از طریق زیر بدست می آید :

CTR = (Number of clicks/See count)*100

 

این فرمول به معنای درصد تعداد کلیک سایت به تعداد دفعات دیده شدن است. در واقع نرخ کلیک یا CTR نشان دهنده ی کلیک کاربر بر روی لینک های ظاهر شده در نتایج جستجو از سایت شما می باشد. این لینک ها  میتوانند یک لینک تصویری یا یک لینک متنی باشند.

نرخ کلیک CTR

آیا نرخ کلیک در رتبه ی سایت تاثیرگذار است؟

اگرچه به ظاهر داشتن نرخ کلیک بالا نشان دهنده تاثیرگذاری و محبوبیت وب سایت شما در بین مخاطبین می باشد ولی گوگل به عنوان یکی از محبوبترین موتورهای جست و جو  اعلام کرده است که این فاکتور تاثیری در رتبه یندی گوگل ندارد!

میدانیم که  گوگل  به دنبال الگوریتمی قوی جهت  نمایش نتایج بهتر برای جست و جو ها میباشد و از طرفی اگر بخواهد نرخ کلیک را به عنوان فاکتوری مستقیم در بالا بردن رتبه  وب سایت ها قرار دهد افراد سودجو میتوانند با استفاده از روش های اسپمی میزان کلیک سایت خود را افزایش دهند که نتیجه معکوسی در ارائه بهترین نتایج برای جست و جو خواهد داشت .

ازاین رو نرخ کلیک به عنوان یک فاکتور غیر مستقیم و در کنار فاکتور های مهم سئو همانند ایجاد محتوای مناسب و گرفتن لینک و دیگر فاکتورها می تواند تاثیر خوبی در گرفتن رتبه خوب در گوگل و سایر موتورهای جستجوگر داشته باشد . همچنین اگر از روش های طبیعی برای افزایش CTR استفاده کنید تاثیر خوبی خواهد داشت  وهمانند بک لینک خواهد بودو این روش فقط با تقویت و گسترش برند امکان پذیر خواهد بود .

علاوه بر نظر گوگل بر تاثیر نرخ کلیک در رتبه سایت ، کاربران نیز معتقدند این فاکتور در سئو سایت  موثر است اما نه به عنوان فاکتوری دائمی بلکه در کوتاه مدت زیرا که اگر برای مثال شما موضوعی را در رابطه با طراحی وب جست و جو کنید و درمیان نتایج بدست آمده با سایتی مواجه شوید که به طور کامل به سوالات شما پاسخ داده است و از طرفی  با سایت دیگری برخورد کنید که اصلا با موضوع شما مرتبط نبوده و با استفاده از ترفندهای سئو کلاه سیاه در نتایج بدست آمده موفق به کسب رتبه شده باشد.

چیزی که واضح است این است که شما با دیدن سایت دوم بلافاصله از آن خارج شده و در جست و جو های بعدی مرتبط با آن اگر با لینک این سایت روبرو شوید دیگر بر روی آن کلیک نخواهید کرد و به دنبال لینکی از سایت اول میگردید و چون گوگل اهمیت زیادی برای عکس العمل های کاربران قائل است و نتایج را بر اساس آن تعیین خواهد کرد این روش نمیتواند دوام چندانی داشته باشد . جهت اطلاع از جدیدترین آموزش های سئویار در کانال @seoyarcom عضو شوید.

آموزش حرفه ای سئو
سئو س ام اس اختصاصی