آنالیز رایگان سئو سایت

cloaking چیست؟

آخرین بروز رسانی: بهمن ۱۶, ۱۳۹۴

تاثیر cloaking در سئو

 

این تکنیک از بحث های جنجالی در زمینه مفاهیم بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. این فن آوری می تواند بطور سازنده یا مخرب مورد استفاده قرار گیرد. در شیوه cloaking یا پنهان کردن محتوایی که برای خزنده موتور جستجو ارسال می گردد با محتوای ارسالی برای کاربر انسانی متفاوت می باشد.

 

cloaking چیست؟

 

این عمل از طریق فن آوری IP انجام می گیرد. در یک پایگاه داده ، IP های خزنده های موتورهای جستجو متفاوت ذخیره می شوند اسکریپت cloaking لیست را برای تشخیص خزنده بودن IP موجود اسکن می نماید و برنامه نویس می تواند با استفاده از این اطلاعات تغییرات لازم را اعمال و صفحه ی متفاوتی از سایت را برای موتور جستجو و یا کاربر ارسال نماید.

 

در cloaking با استفاده ار javascript معمولا کاربر را به صفحه ی متفاوتی تغییر مسیر می دهند و از آنجایی که خزنده ها javascript را اجرا نمی کنند بنابراین موتور جستجو از ماهیت اصلی سایت یعنی همان چیزی که کاربران می بینند مطلع نمی گردد. این روش شیوه ای موثر در وارد کردن spam ها و غالب کردن آنها در موتور جستجو محسوب می شود. استفاده از javascript جهت اجرای cloaking امر عاقلانه ای نیست از این جهت که بیشتر برای سایت های spam مفید است. اجرای cloaking تغییر مسیر javascript به سادگی موقعیت صفحه را در قطعه کدی مبتنی بر javascript تغییر می دهد. در زیر مثالی از این روش مشاهده می نمایید.

 

<‘script language=’javascript>

!–>

;’Document. Location = ‘http://www.example.com/new_location.html

<–

<script/>

 

در بهینه سازی موتورهای جستجو بخشهای محدودی دارند که به انداره cloaking بحث برانگیز باشند. Dan this می گوید: “cloaking یک شیوه پر مخاطره می باشد” و در جای دیگر می گوید: “هدف از cloaking گمراه نمودن موتورهای جستجو است” و برای همین به عنوان یک فعالیت black hat seo شناخته می شود.
 
به عقیده بسیاری cloaking کاربردهای قانونی هم دارد. در عمل Yahoo و MSN ، cloaking را برای اهداف قانونی و لازم مورد قبول می دانند. گوگل می گوید cloaking با دستورالعمل های گوگل تطابق ندارد . چنانچه هدف استفاده از cloaking در یک موتور جستجو مرموز و نامشخص تعیین گردد ممکن است spam در نظر گرفته شده و سایت مزبور جزیمه می گردد.

 
 

آموزش حرفه ای سئو
سئو س ام اس اختصاصی