0913 388 688 1

سئویار | سئو سایت اصفهان و آنالیز سئو سایت
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » جستجوی صوتی گوگل

جستجوی صوتی گوگل

تاریخ:29th ژوئن 2017
پشتیبانی وب سایت
0
1308

در سالهای قبل بهبود جایگاه وب سایت می توانست به یک محتوای متنی مناسب امکان پذیر بود ، اما امروزه بخش عمده از جستجوی کاربران توسط جستجوی صوتی در گوگل انجام می شوند. شیوه سرچ کاربران به دو شیوه متنی و صوتی با هم متفاوت هستند پس استراتژی و شیوه بهینه سازی محتوا برای گرفتن ترافیک بیشتر نیز متفاوت می باشد. شاید در موقعیت الان جستجوی صوتی گوگل چندان  مورد استفاده نگیرند اما این یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در سئو سایت می باشد.

جستجوی صوتی گوگل چیست؟

امروزه جستجوی صوتی در گوگل به عنوان یکی از مهم ترین ترفند ها برای سئو ، بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ شناخته شده است. جستجوی صوتی گوگل عبارت است از فرمان صوتی که بر اساس الگوریتم اختصاصی خود برنامه ی گوگل را فراخوانی کرده و با تبدیل گفتار صوتی به نوشتار فرامین را اجرا می نماید. طبق کنفرانس Google IO که در سال گذشته برپا گردید ، Google Voice Search حدود ۲۰ درصد از جستجو ها را به خود اختصاص می دهد. از این رو طبق آمار منتشر شده ملزم به یادگیری مفاهیم جستجوی صوتی می باشیم که در ادامه ی این مقاله به توضیح مفصل آن پرداخته ایم.

عملکرد جستجوی صوتی گوگل

ابزار جستجوی Google Now به عنوان یکی از دستیار های صوتی گوگل ، بر اساس الگوریتم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کار می کند. به طوریکه با ماشین یادگیری خود ، گفتار، کلمات و لحن بیان هر کاربر را آموزش دیده و در حساب Google آن ها را ذخیره می نماید تا بعد ها بتواند با توجه به این اطلاعات، کلمات بیان شده توسط آن ها را راحت تر شناسایی و اعمال کند.

جدیدا گوگل اعلام نموده که جستجوی صوتی سریع تر و دقیق تر از قبل شده است و آن هم به علت مدل آکوستیکی (Connectionist Temporal Classification) به معنای طبقه بندی پیوند زمانی می باشد. یعنی اگر شما عبارات و فرامین خود را در محیطی شلوغ و یا با مکث یا سریع بیان نمایید Google نیز توسط این قابلیت حروف و صدای شما را با سرعت و دقت بیشتری بررسی و ثبت می کند. این الگوریتم هوش مصنوعی که گوگل از آن استفاده می نماید deep learning نام دارد و برای تمام دستگاه های اندرویدی ، ios و ویندوزی کار می کند.

voice search

فعال سازی جستجوی صوتی در گوگل

Voice Search در اکثر ابزارهایی که به اینترنت متصل می شوند ، قابل پیاده سازی خواهد بود. اما روال فعال سازی آن به طور عمومی به این صورت است که ابتدا وارد تنظیمات مرورگر یا گوشی خود شده و گزینه ی مربوط به OK Google را فعال می نمایید.

حال برای استفاده از فرمان جستجوی صوتی دو راه پیش رو دارید:

۱- کلیک بر روی نماد میکروفن مرورگر و گفتن عبارات دستوری توسط یک گیرنده ی صوتی

۲- بیان عبارت OK Google و سپس فرامین مورد نظر

به این سبب گوگل صدای شما را با چند ثانیه قبل از آن شناسایی کرده و فایل های صوتی تان در حساب گوگل ذخیره می نماید.

پشتیبانی جستجوی صوتی در گوگل از زبان فارسی

متاسفانه تا چند سال پیش Google Now به دلیل پاره ای از مشکلات سیستم تبدیل گفتار به نوشتار را از ایرانیان تحریم نموده بود اما گوگل به تازگی این امکان جستجوی صوتی زبان فارسی را به سیستم  Voice Search خود اضافه نموده است. لیکن با این شرایط هنوز برخی از امکانات نظیر ارسال پیامک و باز کردن اپلیکیشن بدرستی کار نمی کند که این امکانات نیز در سال های آتی میسر خواهند شد.

شما توسط جستجوی صوتی فارسی می توانید بدون تایپ و تنها با بیان عبارات وارد گوگل مپ ، ابزار یادداشت ، آب و هوا و… شده و از ترافیک ، آدرس و کار های روزمره ی خود مطلع شوید و لذت ببرید. از این رو همواره استفاده از تبدیل گفتار به نوشتار در ایران رو به رشد و بهبودی خواهد بود.

برای فارسی کردن Google Now نیز می توانید از قسمت تنظیمات ، زبان را بر روی فارسی قرار دهید.

اهمیت جستجوی صوتی در گوگل

همان طور که در ابتدای مقاله نیز صحبت شد ، فعالیت گفتاری و شنیداری گوگل به دلیل سهولت در تایپ و سرعت بالا تبدیل به یکی از فاکتور های مهم سئو و بازاریابی شده است از این رو باید در پی آن باشیم که کاربران از چه نوع کلمات کلیدی و محاوره ای در بیان خود استفاده و جستجو می نمایند. به عنوان مثال استفاده از کلماتی سوالی مانند چرا ، کجا و چگونه در میان کاربران بسیار رایج می باشد. اما همچنان این تغییرات تاثیری بر استراتژی های سئو برای بازاریابی اینترنتی نخواهد گذاشت.

از طرفی سیستم OK Google به دلیل تایپ نکردن کلمات، مناسب برای رانندگان، آشپز ها که وقت لازم برای نوشتن ندارند و حتی نابینایان و افراد کم سواد که در املای کلمات مشکل ندارند مفید خواهد بود.

دستورات جستجوی صوتی در گوگل

Google now لیستی از دستورات به زبان انگلیسی را برای جستجوی بهتر ، ارتباط قوی تر ، کنترل دستگاه ، مسیر یابی ، سرگرمی و… ارائه داده است که این لیست دائما در حال پیشرفت و بروز رسانی می باشد.

برخی از این دستورات صوتی Google now عبارت اند از:

اطلاعات عمومی:

به دست آوردن سن اشخاص:   How old is…

به دست آوردن زمان و ساعت یک منطقه یا شهر:   What time is it in…

جستجوی یک عبارت خاص : search for …

جستجوی تصاویر در گوگل:   Show me pictures of the…

ماشین حساب:   What’s … divided by…

کنترل دستگاه:

باز کردن برنامه ها و یا وب سایت:   Open android.com , Open …

عکس برداری:   Take a picture

فیلم برداری:   Record a video

بهره وری از دستگاه:

تعیین آلارم:   Set an alarm for…

تعیین تایمر:   Set a timer for…

به دست آوردن اطلاعات یک فرد در مخاطبین شما:   Find …‘s phone number

نمایش رویداد ها در یک روز خاص:   What is my schedule for…  ,  What does my day look like…

ارتباطات:

زنگ زدن به مخاطبین:    Call…

ارسال اس ام اس:   Text…

ارسال ایمیل با موضوع و متن:   Send email to …, subject, …, message,…

نمایش وضعیت شما در شبکه های اجتماعی:   Post to…

مسیریابی و سفر

نمایش نزدیک ترین مکان به شما:   Where is the nearest…

نمایش موقعیت یک مکان:     Where is…

نمایش مکان دقیق هتل شما:    Where’s my hotel

نمایش مکان دیدنی اطراف شما:    What are some attractions around here

تبدیل واحد های پولی:    What is … yen in dollars

سرگرمی:

دستور پخش تلویزیون:   Listen to TV

پخش موزیک به صورت رندوم:   Play some music

پخش موزیک خاص:    Play…

خواندن کتاب مورد نظر:   Read…

و بسیاری از دستورات پرکاربردی دیگر

قابلیت حذف تاریخچه Google Voice Search

از آن جایی که فایل های صوتی شما در سرور گوگل ذخیره می شوند، می توانید برای حذف آن ها توسط مرورگر وارد حساب کاربری خود شده و تمام فعالیت ها را بر اساس تاریخ یا به طور کلی همه را حذف کنید و چنان چه بخواهید جستجوی ok google را نیز غیر فعال نمایید، از همین قسمت تیک گزینه ی مربوط به Voice & Audio Activity را بردارید.

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

برچسب ها

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

*    

*