031- 344 500 60

سئو سایت, بهینه سازی سایت, سئو سایت در گوگل
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » دامنه سطح بالا (TLD)

دامنه سطح بالا (TLD)

تاریخ:۳۱ام شهریور ۱۳۹۷
شیما کارگر
0
116

دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟

TLD مخفف Top Level Domain به معنی دامنه سطح بالا می باشد. دامنه سطح بالا به آخرین بخش نام دامنه اشاره دارد یعنی همان بخشی که بلافاصله پس از نماد نقطه می آید. به بیانی دیگر میتوان گفت دامنه سطح بالا در آخرین بخش دامنه های سطح پایین قرار دارد. نمونه های از TLD های محبوب عبارتند از : .net .org , .com دامنه سطح بالا همچنین به عنوان پسوندهای دامنه نیز شناخته می شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره دامنه میتوانید به سایت سئویار مراجعه فرمایید.

TLD

ICANN مخفف Internet Corporation for Assigned Names and Numbers به معنی موسسه اینترنتی نام ها و شماره واگذار شده، سازمانی است که دامنه ها و آدرس های IP برای اینترنت را هماهنگ میکند.
آیانا مخفف Internet Assigned Numbers Authority یکی از بخش های آیکان است که وظیفه سرپرستی آدرس های پروتکل اینترنت و مدیریت منطقه ریشه نام دامنه را بر عهده دارد.

دامنه سطح بالا
دامنه سطح بالا عمومی، دامنه سطح بالا کشوری، و سایر دامنه های سطح بالایی که سایت های اینترنتی از آن استفاده می کنند در منطقه ریشه قرار دارند که به دسته های زیر تقسیم می شوند:

دامنه سطح بالای عمومی (gTLD) :

این انواع محبوب ترین TLD ها هستند. مانند com, .edu, .gov, .int .mil, .net, .org. این نوع دامنه سطح بالا برای ثبت نام در دسترس همه افراد می باشد.

دامنه سطح بالای کد کشوری (ccTLD):

هر کشوری دارای یک یا چند دامنه سطح بالای کشوری است. و به طورکلی شامل دو حرف میشود مانند .ir یا .au

دامنه سطح بالا تضمین شده (sTLD):

دامنه سطح بالای ویژه ایست که یک سازمان خصوصی ارائه خدمات آن را بر اساس تخصص، منطقه جغرافیایی ویا دیگر موضوعات تضمین می کند. مثلا .coop دامنه سطح بالای تضمین شده و ویژه شرکت های تعاونی می باشد.

زیر ساخت دامنه سطح بالا:

در این دسته فقط یک دامنه سطح بالا وجود دارد. (.apra) که آیانا این TLD را برای نیروی کار تخصصی مهندسی اینترنت (IETF) کنترل می کند.

آشنایی با دامنه های سطح بالای رایج:

.com :

مخفف commercial به معنی تجاری می باشد. این دامنه سطح بالا برای امور تجاری. مانند خرید و فروش، معرفی خدمات و محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. البته امروزه استفاده از آن برای همه سایت ها آزاد شده است.

.net :

مخفف network به معنی شبکه است. این دامنه معمولا برای شرکت های اینترنتی و موارد مشابه آن استفاده می شود.

.org :

این دامنه سطح بالا برای سازمان ها و موسسه های غیرانتفاعی. که عموما فعالیت غیرتجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

.biz:

مخفف business به معنی کسب و کار می باشد. این دامنه برای سایت های شغلی و تحارتی استفاده میشود. این دامنه به علت رونق تجارت الکترونیکی به زودی ارزشی بیش از پیش پیدا خواهد کرد.

.info :

مخفف information به معنی اطلاعات است. این دامنه برای سایت هایی که با امر اطلاع رسانی مرتبط هستند. مورد استفاده قرار می گیرد.

.us :

دامنه ملی کشور آمریکا

دامنه های تحت دامنه .ir :

co.ir: افرادی که متقاضی این دامنه هستند. باید شرکت ثبت شده داشته باشند. برای شرکت ها و سازمان های غیردولتی مورد استفاده قرار میگیرد.
gov.ir: این دامنه برای بخش های اداری و سازمان های زیرمجموعه ۳ قوای جمهوری اسلامی ایران.
دامنه های دیگری مانند org.ir ، id.ir ، sch.ir و موارد دیگر نیز وجود دارند.

در پایان از همراهی شما سپاسگذاریم. سئویار را برای خدمات سئو و بهینه سازی سایت تان و همچنین آموزش های سئو به خاطر بسپارید.

درباره نویسنده :
شیما کارگر

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

*    

*