0913 388 688 1

سئو سایت اصفهان سئو فروشگاه آنالیز seo
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » روش های کاهش ضریب بازگشت یا Bounce Rate

روش های کاهش ضریب بازگشت یا Bounce Rate

تاریخ:12th فوریه 2016
پشتیبانی وب سایت
0
1169

 

bounce rate

 

ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟

 

قبل از این که بتوانید ظریب بازگشت یا نرخ خروج سایت (Bounce Rate)خود را بهبود دهید باید بصورت کامل با مفهوم آن آشنا شوید. Bounce Rate یعنی درصدی از بازدیدکنندگانی که وارد سایت شما می شوند و بدون مشاهده و بازدید از صفحات دیگر سایت، از آن خارج می شوند. شما می توانید با استفاده از ابزارهای بسیاری که نرخ خروج سایت را نشان می دهند ، نرخ خروج سایت خود را مشاهده کنید . بهترین و کامل ترین ابزار Google Analytics است .

 

برای مثال اگر ظریب بازگشت سایت شما ۷۵% باشد این به این معناست که ۷۵ درصد از افرادی که وارد سایت شما می شوند بلافاصله از آن خارج می شوند ، یعنی وب سایت شما نمی تواند بازدیدکننده را حفظ کند! افراد وارد سایت شما می شوند اما در واقع آن چیزی که به دنبال آن هستند را نمی یابند. بررسی Bounce Rate سایت به شما نشان میدهد که کاربران تا چه حد با محیط سایت ارتباط برقرار کرده و تشویق به بازدید صفحات بیشتر میشوند. در عمل ضریب بازگشت بعنوان یک فاکتور منفی شناخته میشود و بالا بودن آن نشانگر عدم رضایت کاربران از محیط سایت و ضعف شما در نحوه ارائه مطالب مفید است.

 

چرا کاهش Bounce Rate مهم است ؟

 

کاهش نرخ خروج صفحات سایت یعنی تشویق بیشتر بازدیدکننده برای بازدید از صفحات دیگر سایت و شانس افزایش تبدیل آن به مشتری می باشد.

 

متوسط معیار گوگل آنالیتیک برای Bounce rate چیست؟

 

۴۰% – ۶۰%      برای سایت محتوا محور

۳۰ % – ۵۰%     برای سایت های آموزشی

۷۰% – ۹۸%      برای وبلاگ ها

۲۰% – ۴۰%      برای سایت های خرده فروشی

۱۰% – ۳۰%      برای سایت های خدمات دهنده سرویس

۷۰% – ۹۰%      برای صفحات فرود

 

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که در کاهش Bounce Rate سایت بسیار موثر هستند.

 

بهبود کیفیت مطالب سایت

کیفیت مطالب سایت در واقع یکی از موثرترین عواملی است که باعث ماندگاری کاربر در سایت می شود. در ارائه مطالب سایت دقت کنید؛ دقیقا همان چیزی را ارائه دهید که نیاز کاربر را در برداشته باشد. از انتشار مطالبی که باعث تشویق بیشتر کاربر می شود مانند انتشار ویدئو ، تصاویر ، اینفوگرافیک یا مطالب آموزشی مفید درسایت استفاده کنید .

 

بروزرسانی مطالب قدیمی

مطالب قدیمی را بر اساس دانش و تجربه جدیدی که بدست آوردید ، بروز رسانی کنید. ممکن است مطالب قدیمی با نرخ خروج پایین و پربازدید در ساییتان باشد که با بروزرسانی آنها می توانید Bounce Rate سایت را کاهش دهید.

 

لینک دادن مطالب به یکدیگر

در محتوای یک مطلب به مطالب مرتبط دیگر که فکر می کنید که کاربر به خواندن آنها علاقه مند است ، لینک دهید. لینک سازی درونی در محتوا علاوه بر این که باعث گردش بهتر خزنده موتور جستجو در سایت می شود ، در ترغیب کردن کاربر برای مراجعه و بازدید از صفحات دیگر نیز تاثیر گزار است.

 

عدم استفاده از Pop-ups

Popups برای تجربه کاربری بسیار مضر هستند و باید بطور کامل از آن اجتناب کرد. به طوری که خیلی از وبلاگ نویسان نصف صفحه را پر از بنر می کنند تا درآمد بیشتری کسب کنند دریغ از اینکه تا بازدید کننده نباشد کلیکی دریافت نمی شود!

 

استفاده از کلمات کلیدی مناسب با ترافیک بالا

دقت کنید که وب سایت شما از چه کلمه یا کلماتی بازدیدکنندگان را جذب می کند. استفاده از کلمات کلیدی که هیچ ترافیکی را به سایت شما هدایت نمی کند ، متوقف کنید. شناسایی کلمات کلیدی مناسب و مرتبط و منابعی که سایت شما بیشترین ترافیک را از آن دریافت می کند ، تاثیر بسزایی در کاهش ظریب بازگشت صفحات سایت دارد.

 

کوتاه نوشتن پاراگراف ها

پاراگراف های کوتاه توجه بیشتری را جلب می کنند. سعی کنید محتویات قابل فهم و کوتاه برای کاربران تهیه کنید تا طولانی بودن آنها منجر به خستگی و ترک سریع سایت نشود.

 

استفاده از فونت و طرح بندی مناسب مطالب

درصد بیشتری از محتوای سایت ها را مطالب متنی تشکیل می دهند و خیلی تاسف بار است این بخش که نقش مهمی در تجربه کاربری دارد ، اغلب نادیده گرفته می شود . باید مطمئن شوید که متن سایت به راحتی در تمامی دستگاه ها قابل خواندن باشد . نباید بیش از حد کوچک باشد تا کاربر را مجبور به بزرگنمایی صفحه کند؛ سایز فونت را به اندازه ای قرار دهید که در صفحات کوچک به خوبی نمایش داده شود. خوانایی متن فقط شامل سایز فونت و یا رنگ آن نمی باشد. شما همچنین باید به زیبایی فونت ، فاصله خطوط ، حاشیه ها هم توجه کنید.

 

ترجمه سایت به زبان هایی با ترافیک بیشتر

اگر سایت شما از افرادی با زبان های دیگر بازدیدکننده بیشتری دارد ، بهتر است که برای بهبود کاهش bounce rate ، سایت خود را به آن زبان ترجمه کنید ، در واقع یک سایت چند زبانه داشته باشید تا ترافیک حاصل از بازدیدکنندگانی که از آن زبان استفاده می کنند را از دست ندهید.

 

قرار دادن فرم جستجو در سایت

پیدا کردن فرم جستجو را برای کاربران سخت نکنید. قرار دادن فرم جستجو پیشرفته و کارآمد میتواند به کاربر در جستجو مطلب مورد نیازش و گردش بین مطالب کمک کند .

 

طراحی صفحه ۴۰۴ کارآمد برای سایت

طراحی صفحه خطای ۴۰۴ مناسب برای سایت به کاربر در یافتن چیزی که بدنبال آن می باشند ،کمک می کند. توصیه مهم این است که لینکی از صفحه اصلی یا مطالب مرتبط دیگر و یا یک فرم جستجو در این صفحه قرار دهید تا کاربر را برای جستجو در سایت تشویق کند.

 

کاهش یا ترمیم لینک های شکسته سایت

تعداد زیاد لینک های شکسته تجربه کاربری ناموفقی را در پی خواهد داشت. شما می توانید با استفاده از گوگل وبمستر تولز در بخش crawl error  ، لینک های شکسته سایتتان را شناسایی کنید و آنها را ترمیم کنید.

 

بازکردن لینک های خارجی در صفحه جدید

برای وبلاگ ها ، درصد زیادی از bounce rate آن ها از لینک های خارجی که در محتوا قرار می دهند ، تشکیل می دهد.لینک های خارجی را در صفحه جدید باز کنید. اگر از وردپرس استفاده می کنید ، می توانید از پلاگین Open external links in a new window که تمامی لینک های خارجی را بطور خودکار در صفحه ای جدید باز می کند، استفاده کنید . همچنین راه حل ساده تر استفاده از دستور این برای "target="_blank برای تمامی لینک های خارجی.

 

کاهش زمان بارگذاری سایت

۵۷ درصد از کاربران ، سایتی را که بیش از ۳ ثانیه بارگذاری آن طول بکشد ، ترک خواهند کرد. سرعت بارگذاری سایت از عوامل مهم در بهبود سئو سایت که ارتباط مستقیم با جذب و حفظ بازدیدکننده دارد ، می باشد.

 

نمایش مسیر هدایت

استفاده از لینک های داخلی برای هدایت راحت تر کاربر و یا نمایش مسیر کاربر در سایت “مثلا شما اینجا هستید” چیزی شبیه آنچه در تالارهای گفتگو مشاهده میکنید. استفاده از این روش به کاربر برای پیداکردن مجدد مطلب یا مطالب مرتبط دیگر کمک خواهد کرد.

 

بهبود کیفیت طراحی سایت

قالب سایت از عوامل دیگری است که زمان ماندگاری بازدیدکننده ی سایت را افزایش خواهد داد. قالب سایت باید زیبا ، ساده و به راحتی قابل استفاده باشد . سعی کنید از طراحی های پیچیده و با حجم زیاد که باعث سردرگمی کاربر شود، استفاده نکنید.

 

طراحی رسپانسیو سایت

آمارهای اخیر نشان داده اند که بازدیدکنندگان تلفن های همراه یا تبلت ها صبر کمتری نسبت به کاربران دسکتاپ دارند. جهت فراهم کردن تجربه کاربری لذت بخش برای این دسته از بازدیدکنندگان ، وب سایت خود را واکنش گرا یا رسپانسیو طراحی کنید تا برای نمایش در صفحات نمایشی با سایزهای متفاوت دچار مشکل نشود.

 

سازگاری وب سایت با تمامی مرورگرها

اطمینان حاصل کنید که سایتی که طراحی کردید در تمامی مرورگرها یکسان نمایش داده می شود . در صورتی که مرورگری نتواند اجزای سایت را بارگذاری کند ، سایت شما عملکرد درستی نخواهد داشت و مطمئنا کاربرپسند نخواهد بود و با تجربه کاربری ناموفق منجر به ترک سریع سایت توسط کاربر خواهد شد.

 

استفاده از بخش مطالب مرتبط

اضافه کردن بخش مطالب مرتبط و یا محبوبترین مطالب تاثیر بسیاری در کاهش ظریب بازگشت سایت خواهد داشت. با درج این بخش ها در سایت پیدا کردن مطالب مفید دیگر سایتتان را برای کاربر راحت تر خواهید کرد و در نهایت نرخ خروج آنها از سایت کاهش پیدا خواهد کرد.

 

تقسیم کردن پست های طولانی

همه ما با مطالبی که تعداد صفحات زیادی دارند و مجبوریم برای مطالعه صفحات دیگر آن از دکمه بعدی استفاده کنیم آشنا هستیم و بدون شک از این نوع مطالب که زمانی را باید منتظر بارگذاری صفحات دیگر آن صرف کنیم، لذت نمیبریم. اگر مطالبی که در سایت منتشر می کنید خیلی طولانی باشد ، با تقسیم کردن آنها به مطالب بیشتر به راحتی می توانید نرخ خروج یا bounce rate خواننده را از سایت کاهش دهید.

 

استفاده از تصاویر با کیفیت

تصاویر یکی دیگر از ابزارهای موثر است که شما می توانید برای کاهش نرخ خروج کاربر استفاده کنید.بسیاری از وب سایت ها از عکس هایی با کیفیت بالا به عنوان پس زمینه سایت استفاده می کنند زیرا به آنها ثابت شده است که تصاوبر در جذب کاربران بسیار موثر هستند. شرکت هایی مانند گوگل که برای پس زمینه سفید و طرح بندی مینیمالیستی خود معروف بودند در حال حاضر از تصاویر با کیفیت بالا برای صفحات فرود خود استفاده می کنند.

 
 
 

تمام تلاش خود را برای یافتن مشکلات سایت و تشویق بازدیدکنندگان به مشاهده صفحات بیشتر انجام دهید؛ در صورتی که در این زمینه نیازمند کمک و راهنمایی هستید ، تیم سئویار شما را همراهی خواهد کرد.

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

مطالب مرتبط

۱۰ افزونه سئو وردپرس

۱۰ افزونه سئو وردپرس   آیا فقط به فکر به پایان رساندن وب سایت هستید یا درباره ی آن فکر می کنید؟ آیا فقط به این موضوع توجه می کنید که صفحات شما طراحی درست ، متن و گرافیک مناسب داشته باشند و همه ی لینک ها و منوهای ناوبری به درستی کارکنند و همه […]

تبلیغات در گوگل ادوردز

تبلیغات در گوگل ادوردز

تبلیغات در گوگل ادوردز با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه ی اینترنت ، حضور هر شخص یا تجارتی در فضای اینترنتی تبدیل به امری اجتناب ناپذیر و ضروری است. در عرصه ی رقابتی و گستردگی اینترنت روش های مختلفی برای دیده شدن نزد کاربران وجود دارد، یکی از آسوده ترین و ارزان […]

تاثیر تجربه کاربری در سئو

اهمیت UX در سئو

اهمیت UX در سئو   دو عامل مهم در موفقیت طراحی سایت بحث سئو و تجربه ی کاربری است. سئو یا بهینه سازی سایت به مجموعه عملکردهایی گفته می شود که شما بتوانید سایت خود را در رتبه های بالاتر موتورهای جستجو قرار دهید اما  تجربه ی کاربری User Experience روشی است که باعث می […]

بهینه سازی سایت

زمان با ارزش است ، کارآمد بهینه سازی کنید

زمان با ارزش است ، کارآمد بهینه سازی کنید   زمان تان محدود است و نمی توانید هنگامی که سایت خود را بهینه سازی می کنید همه موارد را انجام دهید. فروش شما کاهش یافته و به دنبال راه حلی سریع و موثر هستید. اگر بر موارد نادرست تمرکز کنید ، مقدار زیادی از هزینه […]

ارسال دیدگاه

*    

*