0913 388 688 1

سئو سایت اصفهان سئو فروشگاه آنالیز seo
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » سئو یا بهینه سازی سایت چیست ؟

سئو یا بهینه سازی سایت چیست ؟

تاریخ:9th سپتامبر 2017
پشتیبانی وب سایت
0
2709

ازجمله عباراتی که هر شخصی در اوایل آشنایی با طراحی سایت با آن مواجه میشود، عبارت سئو یا بهینه سازی سایت است . پس مسلما این سوال برایش پیش خواهد آمد که سئو سایت چیست ؟ و چه معنایی دارد ؟ اگرشما هم به دنبال جواب این سوال هستید با تیم سئو یار همراه باشید .

سئوچیست ؟ وچه معنایی دارد؟

سئو مخفف کلمه ی انگلیسی Search Engine Optimization و به معنای سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. تاریخ سئو از زمان روی کار آمدن موتورهای جستجو آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد.

تعاریف مختلف دیگری برای سئو وجود دارد . که هر یک از آنها میتواند افقی دیگر از معنای اصلی این کلمه را برای شما روشن سازد:

به هراقدامی که به صورت مستقیم و توسط شما برای بالا بردن رتبه سایت درموتورهای جستجوگر مانند: گوگل، بینگ ، یاهو ،الکسا و … صورت می گیرد . سئو و بهینه سازی سایت  گفته می شود.

سئو (SEO) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو به منظور بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق است.

سئو مجموعه فعالیت هایی است که در طراحی سایت، تعیین روش های محتوایی و تولید محتوا انجام میدهیم تا جایگاه بهتری در نتایج موتور های جستوجو کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت خود جذب کنیم.

سئو و بهینه سازی سایت به معنای بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو است. به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه حاصل شده ،  نیز اهمیت ویژه ای قایل شویم . مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی سایت برای بازدیدکنندگان نیزاز فاکتورهای اصلی آن میباشد. بطوریکه در چند سال اخیر سیاست‌ های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها همسو شده است.

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، عمل افزایش کمیت و کیفیت ترافیکی است که شما از طریق موتورهای جستجو دریافت می کنید.

سئو یعنی هر کاری که شما انجام می دهید ( اما نه خلاف استاندارد ها) تا وب سایت شما در جستجو کلمات کلیدی مرتبط، رتبه بالاتری به دست آورد.

سئو چیست ؟

اهداف سئو و بهینه سازی سایت :

امروزه رقابت در بازار کسب و کاراینترنتی ، باعث شده  سئو و بهینه سازی سایت بیشتر از همیشه خودنمایی کند. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات خود استفاده می کنند. پس می توان نتیجه گرفت اگر صاحب یک وبلاگ ، سایت یا فروشگاه اینترنتی باشید سئو می‌تواند باعث رشد و رسیدن به اهداف کسب و کارتان شود.

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن رتبه بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش وب سایت شما به عنوان صفحات مرتبط با عبارت جستجو شده  ،توسط کاربر داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتورهای جستجو است.

مزیت این فرآیند :

برای کاربر: پیدا کردن بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده

برای موتور جستجو : قابل اعتماد مي‌شود زیرا که الگوريتم آن بيشتر صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بعد از شروع سئوسایت براي بهبود رتبه‌ سایت ، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي رسیدن به هدف نهایی شما است. زمان، بزرگترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

بسته به اینکه شما چگونه از کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي سایت خود استفاده میکنید ، هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا سئو سایت به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌ سازي سایت به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه ‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان خواهد شد.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌ رسانند بر سر رسيدن به رتبه بالاتر در موتورهای جستجو رقابت کنند.

اين مسئله براي خيلي از سايت‌ ها سودمند است . که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

  • افزایش بازید از سایت.
  • تبدیل شدن سایت به برند.
  • افزایش ترافیک وب سایت.
  • افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجوگر و بهتر دیده شدن آن.
  • افزایش فروش.
  • ابزاری مناسب برای تبلیغات.

دلایل اهمیت سئو و بهینه سازی سایت :

اکثر کاربران یکی از پنج پیشنهاد بالاتر را در صفحه نتایج جستجو انتخاب می‌کنند و هرچه در این رتبه ‌بندی بالاتر باشید در نتیجه بازدیدکننده و مشتری بیشتری را خواهید داشت . بهتر است بدانید آمارها نشان میدهد نتیجه اول گوگل ۶۷ % کلیک ها رابه خود اختصاص می دهند.

سئو فقط در مورد موتورهای جستجو نیست و پیاده سازی یک استراتژی خوب باعث بهبود تجربه کاربری و کاربرپذیری وب سایت شما می شود.

سئو همچنین باعث ترویج سایت در شبکه‌های اجتماعی می شود. در واقع افرادی که سایت شما را از طریق موتورهای جستجو کشف می کنند به احتمال زیاد آن را در فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس و دیگر شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک می گذارند.

سئو چگونه عمل می کند؟

زمانی که شما در موتور های جست و جو عبارت ، کلمه یا سوالی را سرچ می کنید موتور جست و جو درکسری از ثانیه هزاران نتیجه از وب سایت های مختلف نشان می‌دهد. که ظاهرا فقط ۵-۶ نتیجه اول برای شما کاربردی است و بقیه شاید نتایج کم اهمیت ترهستند که تطابقی دقیقی با خواسته شما ندارند.

پشت پرده ترتیب نتایج جادویی موتورجستجو ؟

در حقیقت صدها فاکتور مختلف برای مرتب سازی نتایج موتورهای جستجوگر درنظر گرفته می شود . اینکه چگونه تمام این فاکتورها برای تمام صفحات وب تجزیه و تحلیل می شوند و در نهایت خروجی از هزارن لینک به شما نمایش داده می شود حاصل از تجزیه و تحلیل الگوریتم های بسیار پیچیده ای است که طی سالیان زیاد توسط بهترین متخصصان دنیا توسعه پیدا کرده تا نیاز کاربران را به بهترین شکل پاسخ دهند.

شاید با خواندن این قسمت از مقاله ما به این فکر افتاده باشید که به دنبال آشنایی با الگوریتم های پیچیده موتور های جست و جو گر بروید  اما باید بگویم شما نیازی به انجام این عمل ندارید .  بلکه فاکتورهای زیادی برای بهبود رتبه و کیفیت صفحات وب سایت ها وجود دارند که با رعایت آن ها می توانید بدون اطلاع از جزئیات الگوریتم های جادویی موتورهای جست وجو، رتبه بهتری در نتایج جستجو به دست آورد.
این فاکتورها به دو بخش کلی درون صفحه  (On-Site seo) و برون صفحه (Off-Site seo) تقسیم می شوند:

نکته : سئوداخلی ۳۰% و سئوخارجی ۷۰% از فاکتور های رتبه بندی موتور های جستجوگر را تشکیل می دهند.

سئو داخلی چیست ؟

سئو داخلی یا سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها ویا محتويات وب سايت شما از جمله : متن، تصوير، پيوند و … مربوط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود قرار می دهید مربوط به  SEO On Page مي باشد. اين روش، پايه بهینه سازی سایت شماست. زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي کنید در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام گیرد.

سئو خارجی چیست ؟

بر خلاف روش SEO On Page  که با کنترل مستقيم انجام می گیرد، روش سئوخارجی یا سئوبرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود .این روش در درجه اول  تلاش می کند پيوند دهندگانی (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) بدست آورد . سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌ سازي سایت شما برای موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، انجام مي‌شود.

 

سئو کلاه سفید چیست؟ (white hat)

در سئوکلاه سفید ، کارشناسان سئو از روش های استاندارد و پایه SEO استفاده می کنند که منجر به افزایش رتبه سایت در دراز مدت می شود. در این روش از هیچ تکنیک غیر قانونی ای استفاده نمی شود. گوگل معتقد است وب سایتی که محتوای با ارزشی داشته باشد به مرور زمان و به صورت طبیعی لینک های زیادی از وب سایت های مختلف دریافت خواهد کرد و در نتیجه رتبه آن بهبود می یابد. در حقیقت در سئو کلاه سفید  (White Hat SEO) ، لینک سازی به صورتی طبیعی ست که صرفا به واسطه محتوای ارزشمند آن به دست می آید.

سئو کلاه سیاه چیست؟ (Black hat)      

در این روش بهینه سازی ، سئو کاران یا مدیران سایت از تکنیک های غیر اصولی و خلاف قوانین موتورهای جستجوگراستفاده می کنند. این روش در کوتاه مدت نتیجه بسیار مطلوبی را برای سایت در بر دارد اما پس از گذشت زمان که ممکن است ۱ ماه باشد یا ۱ سال و با فهمیدن گوگل سایت پنالتی شده و از نتایج حذف می شود و برای جریمه به صفحات آخر گوگل می رود. بهتر است تا همین الآن صفحات آخر گوگل را بررسی کنید تا به این موضوع پی ببرید.

به زبان ساده اعتباربخشی جعلی ، به یک وب سایت از نظر گوگل کاری غیرقانونی بوده و افرادی که سعی کنند با روش های اسپم و جعلی برای یک وب سایت لینک بسازند توسط گوگل جریمه خواهند شد . سئوکلاه سیاه (Black Hat SEO) دارای تکنیک های پیچیده تری نیز هست که شاید توسط گوگل قابل شناسایی نباشند ولی این موضوع را به یاد داشته باشید که گوگل روز به روز هوشمندتر و فریب دادنش هم سخت تر می شود!

در پایان :

در این مقاله تیم سئویار سعی داشت تا برای شما روشن سازد که سئو چیست و چه اهمیتی دارد. قطعا مبحث سئو و نکات آن بسیار گسترده تر از این مقاله است که نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. اما اکنون که آشنایی کلی با فرآیند سئو یک وب سایت پیدا کردید، وقت آن رسیده که برای سئوسایت خود دست به کار شوید!

به یاد داشته باشید داشتن یک وب سایت به تنهایی نمی تواند موجب پیشرفت شما در کسب و کار و افزایش مشتری شود. بلکه سئو سایت نیز امری ضروری است که شما را از رقبا پیش انداخته و باعث دیده شدن سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می شود.

آیا تصمیم دارید تا وب سایت خود را سئو کنید؟

یا قبلا این کار را انجام داده و نتیجه ای نگرفته اید؟

اگر شکست خورده اید ، رتبه نگرفته اید و یا با وجود گرفتن رتبه ، به نتیجه دلخواهی دست نیافته اید شما می توانید تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

تیم سئویار با  وجود داشتن تجربه دراز مدت و کارشناسان و متخصصان سئو می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

سئو سایت خود را به تیم متخصص سئو یار بسپارید و از کد تخفیف زیر بهره مند شوید:

کد تخفیف : H-1399-(%7)

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

*    

*