0913 388 688 1

سئویار | سئو سایت اصفهان و آنالیز سئو سایت
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » فایل HTAccess چیست؟

فایل HTAccess چیست؟

تاریخ:29th نوامبر 2016
پشتیبانی وب سایت
0
2432

HTAccess مخفف عبارت Hyper Text Access می باشد. فایل HTAccess، فایل متنی ساده بوده که مربوط به پیکربندی دایرکتوری ها و پوشه ها در سرور آپاچی است. فایل HTAccess اغلب با نصب برنامه های سیستم مدیریت محتوا (CMS) همچون وردپرس، دروپال و جوملا به طور خودکار تولید شده و در شاخه اصلی هاست، پوشه Root قرار می گیرد.

فایل HTAccess چیست؟

 HTAccess  یک فایل مخفی بوده و علاوه بر پوشه شاخه اصلی می تواند در هر پوشه دیگری قرار داشته باشد. از جمله قابلیت های فایل HTAccess، توانایی مدیریت شرایط، قواعد و ساختار یک وب سایت بوده که برای وب مستران بسیار حائز اهمیت است. از جمله نمونه های کاربردی این قابلیت ها می توان به تغییرات در آدرس دهی مسیر، تعیین سطوح دسترسی فایل ها، مدیریت و کنترل فایل های قابل Cach وب سایت، تغییر پسوند فایل ها، رفع خطاهایی همچون ۴۰۴,۴۰۰,۴۰۱,۵۰۰,۴۰۳ و بسیاری موارد دیگر  اشاره کرد.

 

htaccess-file

 

آموزش ایجاد فایل htaccess

به منظور ساخت فایل htaccess وردپرس کافیست در یک فایل ویرایشگر متنی، فایلی با نام HTAccess و اضافه کردن نقطه در ابتدای آن یعنی (HTAccess) ایجاد کنید. البته همانطور که قبلاً نیز گفته شد این فایل مخفی بوده و برای مشاهده آن در سی پنل می بایست،  همانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است، به File manager رفته و قابلیت Show Hidden Files را فعال نمائید.

 

فایل htaccess

 

در ادامه به بیان برخی از ویژگی های HTAccess می پردازیم.

 

ویژگی های استفاده از فایل HTAccess

  • اعمال محدودیت IP (مسدود کردن یک IP خاص یا رنج IP)
  • کنترل ریدایرکت
  • تعیین سطوح دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها
  • نمایش خطاهای Apache و کنترل آن ها
  • اعمال رمزگذاری بر روی پوشه های خاص و دایرکتوری
  • تنظیمات ویژه Cach و Expire Date ، ساعت زمانی
  • تنظیمات URL
  • تعیین قوانین وارثتی مسیرها
  • اضافه نمودن MIME
  • انتقال موقت و یا دائم سایت
  • جلوگیری از حملات
  • جلوگیری از عمل Hotlink

در ادامه به روشن شدن برخی از ویژگی های مطرح شده در بالا همراه با مثال هایی می پردازیم.

 

نمونه های استفاده از فایل HTAccess

اعمل محدودیت IP

شما می توانید با استفاده از این قابلیت فایل HTAccess برای ورود و دسترسی به بخش های مختلف وب سایت  بر اساس IP محدودیت اعمال کنید. این امر منجر به کاهش حملات DDOS می گردد. به عنوان مثال با نوشتن کد زیر در فایل HTAccess تنها IP 12.34.56.78 اجازه دسترسی به وب سایت ما را خواهد داشت.

order allow, deny
allow from 12.34.56.78
deny from all

انتقال موقت یا دائم سایت

با استفاده از فایل HTAccess می توان به مدیریت انتقال وب سایت پرداخت. فرض کنید شما می خواهید آدرس Seoyar.com/old را به آدرس Seoyar.com/new به صورت دائمی انتقال دهید برای این کار می بایست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

Redirect 301 /old /new

 

تعیین سطوح دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها

شما همچنین می توانید با یادداشت کدهایی در فایل HTAccess برای فایل ها و پوشه ها محدودیت دسترسی ایجاد کنید. به عنوان مثال فرض کنید فایلی به نام config.php در سایت داریم و نمی خواهیم هیچ فرد دیگری به آن دسترسی پیدا کنید. برای این کار کافیست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

<files config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

 

تنظیمات URL

یکی دیگر از کاربردهای HTAccess، امکان  URL Rewrite جهت تبدیل آدرس های طولانی به آدرس های کوتاه است. URL Rewrite افزونه ای است که بر روی IIS نیز نصب می شود و البته در سرور آپاچی با نام mod_rewrite شناخته شده است. این امکان منجر به، به خاطر سپردن راحت تر آدرس ها می گردد. برای این کار می بایست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

 

 RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example\.com$ [NC]
 RewriteRule ^(.*)$ http://www.Seoyar.com/$1 [L,R=301]
 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
 RewriteCond %{REQUEST_URI} !=/favicon.ico
 RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]

 

مدیریت و کنترل خطاها

امروزه کاربران با بسیاری از خطاها به هنگام بارگذاری سایت مواجه می شوند که گاهاً تنها شماره ی این خطا برای آن ها نمایش داده می شود و این امر از کاربر پسند بودن آن کم می کند. با استفاده از فایل های HTAccess به راحتی می توان مفهوم یک خطا را با استفاده از طراحی یک صفحه که محتوای آن نشان گر همان خطا باشد، نشان داد تا برای کاربر نیز مورد قبول تر واقع شود.  به عنوان مثال برای نمایش خطای ۴۰۴ کافیست کد زیر را در فایل HTAccess قرار دهید.

Make Application handle any 404 errors.# 
ErrorDocument 404 /index.php

 

چگونه فایل htaccess وردپرس را پیدا می کنید؟

فایل htaccess. یک فایل پیکربندی سرور است که سرور را برای انجام وظایف مختلف در وب سایت شما مدیریت می کند. به عنوان مثال نحوه تغییر مسیر کاربران، محدود کردن پوشه wp-admin وردپرس و محافظت از امنیت دایرکتوری های مختلف بخشی از این فایل مهم است. فایل htaccess در وردپرس یک فایل پیکربندی قدرتمند است که می توانید برای برخی از نیازهای خود بدون افزونه از آن استفاده کنید. این فایل در ریشه پوشه وردپرس، جایی که فایل های وردپرس در آن قرار دارند، قرار دارد. اما گاهی اوقات دسترسی به فایل htaccess در وردپرس سخت است و تقریباً هیچکس نمی تواند آن را پیدا کند.

 

چرا نمی توانم فایل .htaccess  وردپرس خود را پیدا کنم؟

دو دلیل رایج برای این مشکل وجود دارد. این فایل ممکن است توسط کنترل پنل شما مخفی شده باشد یا اصلا وجود نداشته باشد.

 

نکات مهم در مورد نحوه صحیح درج و ویرایش فایل htaccess در وردپرس

قبل از ورود به موضوع اصلی و نحوه دسترسی به فایل htaccess در وردپرس، بد نیست کمی در مورد نحوه ویرایش، ایجاد و قرار دادن این فایل در وردپرس بدانید. نکته مهم این است که اصلاح و ایجاد چنین فایلی می تواند برای سایت شما بسیار خطرناک باشد و به سادگی نمی توان آن را نادیده گرفت. اگر به اندازه کافی مراقب نباشید، ممکن است با شکست هسته وردپرس و خاموش شدن سرور مواجه شوید. اما راه هایی برای کاهش این خطرات وجود دارد:

 • قبل از انجام هر کاری از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید: قبل از ویرایش یا ایجاد فایل، مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان امن از وب سایت خود دارید که قابل بازیابی است. (پشتیبان گیری و بازیابی را می توان با استفاده از افزونه Xcloner انجام داد.)
 • از یک محیط آزمایشی استفاده کنید: قبل از ایجاد هرگونه تغییر در سایت اصلی، آن را در یک محیط آزمایشی بسیار شبیه به وب سایت خود امتحان کنید. اگر مشکلی پیدا نشد، آن را در محیط اصلی نیز اعمال کنید.
 • فایل htaccess را در رایانه خود ذخیره کنید: قبل از تلاش برای ایجاد هر گونه تغییر در این فایل، آن را در رایانه خود ذخیره کنید تا در صورت بروز مشکل، فایل قبلی را مجدداً بارگذاری کنید.

 

بنابراین می توان گفت HTAccess  امکان اعمال تمامی محدودیت ها بر دایرکتوری  و رفع خطاها را دارا بوده و می تواند بر آن مدیریت کند. اگر آن را نادیده بگیرید و در تنظیمات آن غفلت کنید، ممکن است با رخدادهایی همچون عدم بارگذاری سایت و از دست دادن مخاطبان خود مواجه شوید.

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

برچسب ها

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

موقتا امکان ارسال ديدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال ديدگاه وجود ندارد