0913 388 688 1

سئویار | سئو سایت اصفهان و آنالیز سئو سایت
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » AMP چیست و چطور آن را روی وردپرس فعال کنیم

AMP چیست و چطور آن را روی وردپرس فعال کنیم

تاریخ:1st جولای 2017
پشتیبانی وب سایت
0
1430

در تکنولوژی AMP Google نسخه ای کم حجم از HTML ارائه میشود که باعث افزایش سرعت بار گذاری صفحات وب در گوشی های تلفن همراه خواهد شد . در این نسخه از صفحات وب، تنها استفاده از تگ های خاصی از HTML مجاز است و نمی توان از همه تگ ها استفاده کرد.

بعد از اطلاعیه هفته گذشته این تغییر به زودی اعمال خواهد شد ، گوگل رسما صفحات AMP را در نتایج جستجوی سراسر دنیا گسترش داد. گوگل تلاش های زیادی را برای سریع تر کردن صفحات وب با فناوری شتاب دهنده صفحات موبایل AMP انجام داده است. در ماه February ، گوگل حمایت های خود را برای AMP از صفحات طراحی شده با این تکنولوژی به طور کامل افزایش داد.
در ماه August ، گوگل به این که مرحله بعدی پروژه AMP چه خواهد بود اشاره کرد. گوگل بیان کرد که نتایج جستجو ، صفحات AMP را نیز در برخواهند گرفت ، و امروز این یک واقعیت است.

 

تکنولوژی AMP Google

 

AMP چیست؟

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages است. هدف این پروژه بارگذاری سریع صفحات موبایل برای کاربران است. تعداد زیادی از کاربران وب از طریق تلفن همراه وارد سایت ما می شوند، اما اغلب برای بسیاری از کاربران، خواندن محتوای وب سایت از طریق تلفن همراه به کندی انجام می شود. بنابراین گوگل به دنبال راه حلی برای این مشکل بود.

با وجود تمام تلاش صاحبان سایت، حتی صفحات با سرعت عالی نیز چند ثانیه طول می کشد تا بارگذاری شوند. به همین دلیل است که با استفاده از این روش، مدیران سایت می توانند با خیال راحت وب سایت خود را برای استفاده کاربران موبایل بهینه کنند. به نوعی با استفاده از این فناوری، صفحات سایت شما در کمتر از نیم ثانیه در نتایج گوگل موبایل بارگذاری می شود!

 

این واقعیت به چه معناست؟

هنگامی که کاربران در حال جستجوی بر روی یک دستگاه تلفن همراه هستند ، نتایج جستجوی گوگل به طور خودکار نسخه AMP صفحه را نمایش خواهد داد. این تغییر به معنای انفجار مقدار قابل توجهی از صفحات AMP است ، که احتمالا ترافیک بیشتر ، درآمد و … را با خود به همراه دارد. با افزایش کاربران گوشی های تلفن همراه در دنیای وب، سایت هایی که با این تغییر سازگار نباشند ، بخش بزرگی از ترافیک خود را از دست خواهند داد. پیاده سازی صفحات موبایلی پرشتاب یا AMP سخت نیست . تمام موارد مورد نیاز به تحت فریم ورک متن باز توسط گوگل برای وبمستران فراهم شده است تا به راحتی و بر خلاف آنچه تصور می کنند با این فناوری همگام شوند.

 

آیا فناوری AMP یک سیگنال رتبه بندی است؟

فناوری AMP با توجه به افزایش استفاده از تلفن همراه برای حضور در دنیای وب با هدف ارائه روشی نوین برای کاربران موبایل جهت مشاهده راحت و بارگذاری سریع تر صفحات حاوی متن, تصویر، فیلم، انیمیشن و… توسط گوگل ارائه شده است.

سازگاری صفحات وب با گوشی های تلفن همراه یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی است که گوگل با ارائه الگوریتم ” Mobilegeddon” امروزه به آن توجه خاصی دارد. استفاده از فناوری متن باز AMP موجب بار گذاری سریع صفحات وب می شود و خواندن صفحات وب را برای کاربران تسهیل می بخشد.

 

فناوری AMP گوگل

 

آیا AMP در رتبه بندی سایت تاثیر دارد ؟

 جان مولر اعلام کرد که AMP هنوز هم یک سیگنال رتبه بندی در الگوریتم جستجوی گوگل نیست. در ماه دسامبر گوگل گفت که ممکن است AMP هم یکی از فاکتورهای رتبه بندی شود اما این به وضوح هنوز اتفاق نیافتاده است. جان مولر در Hangout توضیح داد که شما می توانید از AMP برای موبایل فرندلی شدن سایت خود استفاده کنید اما AMP به تنهایی یک سیگنال رتبه بندی نیست.
فناوری AMP سرعت بارگذاری صفحات وب را افزایش می دهد و از این جهت به بهبود رتبه بندی سایت کمک می کند اما در میان فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو جایگاه خاصی ندارد.

 

با وجود تلاش های گوگل برای ارائه صفحات سریع تر در موبایل دلیلی وجود ندارد که وبمستران نسبت به موبایل فرندلی بودن سایت خود و عدم استفاده از فناوردی AMP بی اهمیت باشند. گوگل فناوری AMP خود را با همکاری بسیاری از شرکت های فعال در عرصه طراحی وب به صورت یک فریم ورک متن باز ارائه کرده است تا وبمستران را برای پذیرش و استفاده از آن راغب کند. با افزایش کاربران گوشی های تلفن همراه در دنیای وب، سایت هایی با این فناوری همگام نباشند، بخش بزرگی از ترافیک خود را از دست خواهند داد.

 

راهنمای ۷ مرحله ای سریع راه اندازی و تست AMP برای وردپرس

آیا به دنبال شروع کار با Accelerated Mobile Pages (AMP) هستید؟ به همین دلیل این راهنما را برای شما و تمامی کاربران وردپرس تهیه  کردیم. در جهان موبایل محور امروز، صفحاتی که سرعت لود بالایی دارند برای جلب رضایت کاربران ضروری هستند. اما فقط همین نیست، سرعت لود پایین صفحات با از دست رفتن سرمایه و البته باعث خروج مخاطبان از این صفحات می شود.

کاربران انتظار دارند که سرعت بارگذاری صفحات در تلفن همراه آن ها همتای دسکتاپ شان باشد. در حقیقت آمازون که یکی از بزرگترین فروشگاه های آنلاین است، محاسبه کرده است که یک ثانیه تاخیر در سرعت لود صفحات باعث $۱٫۶B کاهش درآمد در هر سال می شود.
Accelerated Mobile Pages (AMP) به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای ساختن صفحاتی با سرعت بارگذاری بالا هستند. با استفاده از تکنولوژی AMP می توان ۱۵ تا ۸۰ در صد، سرعت بارگذاری صفحات را نسبت به صفحات استاندارد موبایل افزایش داد بدون این که کارایی و قابلیت این صفحات به خطر بیفتد. در حالی که سهولت اجرای AMP بسته به CMS (سیستم مدیریت محتوا) متفاوت است، وردپرس می تواند یک محیط خوب برای تست پیش نمایش AMP باشد تا ببینید صفحات AMP شما چگونه هستند.

این راهنمای سریع ۷ مرحله ای را دنبال کنید و AMP را برای وردپرس تان فعال کنید.

توجه: در این راهنما فرض شده که شما پلاگین Yoast SEO را نصب کرده اید. در صورتی که از این افزونه استفاده نمی کنید می توانید مرحله ای که به این پلاگین اشاره کرده است را نادیده بگیرید ، البته بدون این پلاگین هم می توان AMP را فعال کرد. اما به شدت توصیه می کنیم که این پلاگین را برای بهبود سایت خود حتما نصب کنید.

مرحله اول: پلاگین AMP را نصب و فعال کنید.

افزونه AMP نیاز به اجرای AMP توسط وردپرس دارد. این یک افزونه ی پایه است که برای AMP نیاز دارید، تا کار را شروع کنید.

فعال سازی amp

نصب پلاگین AMP

افزونه ی AMP به طور خودکار یک نسخه ی AMP سازگار برای همه ی پست های شما ایجاد می کند و شما می توانید ببینید که به آخر آدرس پست های شما عبارت /amp/ اضافه شده است. به مثال زیر توجه کنید.

آدرس اصلی:

http://domain.com/bing-audience-targeting-277080/

آدرس amp:

 

http://domain.com/bing-audience-targeting-277080/amp/

اما توجه کنید که با این افزونه ی پایه فقط پست های شما با AMP سازگار خواهد شد و هنوز صفحات یا پیج های شما با AMP سازگار نیستند. برای اینکه صفحات سایت هم با AMP سازگار شوند ، نیاز به نصب افزونه ی دیگری دارید.

زمانی که شما افزونه ی AMP را نصب می کنید، می توانید یک لایه به این افزونه اضافه کنید تا قابلیت های بیشتری را در اختیار داشته باشید. چندین افزونه رایگان وجود دارد که شما می توانید آن ها را انتخاب کنید اما افزونه هایی که ما در این راهنما به شما پیشنهاد می دهیم ، به شرح زیر است :

    AMP for WP — Accelerated Mobile Pages

از ویژگی های چشم گیر این افزونه هماهنگی با Google AdSense و پشتیبانی از تگ canonical است. در این افزونه AMP می توان صفحات ساخته شده را کشید و در صفحه رها کرد و همچنین این توانایی را دارد که محتوای AMP ای را ایجاد کند که متفاوت با محتوا در صفحات استاندارد موبایل باشد.

افزونه amp for wp

افزونه AMP for wp

Glue for Yoast SEO & AMP

یکی از مزایای استفاده از این افزونه این است که به شما اجازه می دهد تا صفحات، پست ها و رسانه ها را سازگار با AMP بسازید. همچنین پلاگین Glue for Yoast تضمین می کند که پلاگین AMP در همه ی متادیتاها به درستی انجام شود. مانند پلاگین قبلی که توضیح دادیم ، امکان طراحی ظاهر سفارشی برای صفحات AMP را فراهم می کند و حتی می توانید آیکون لوگوی سایت در صفحات AMP را سفارشی کنید. (توجه کنید برای کار کردن با این پلاگین باید افزونه ی Yoast SEO را نصب کنید)

افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

مرحله دوم: تنظیمات Google Analytics

به منظور تنظیم صفحات برای Google Analytics ، به tracking ID نیاز دارید .  وارد Google Analytics شوید و با ساخت اکانت  Tracking Code به شما تعلق خواهد گرفت ، کد خود را یادداشت کنید. این آی دی با UA شروع می شود.

tracking ID را کپی کنید و سپس وارد وردپرس شوید. و از زیرمنوی گزینه ی AMP در پنل سمت چپ وردپرس  روی گزینه ی Analytics کلیک کنید و در قسمت Google Analytics ، tracking ID را بنویسید. سپس تغییرات را ذخیره کنید.

تنظیمات Google Analytics

تنظیمات Google Analytics

مرحله سوم: پیکربندی تنظیمات افزونه

در این مرحله بعضی از تنظیمات اولیه برای افزونه Glue for Yoast SEO که در مرحله اول ذکر شد، را شرخ خواهیم داد. اگر این پلاگین را نصب نکردید می توانید این مرحله را نادیده بگیرید و ادامه آموزش را دنبال کنید.

تنظیمات توصیه شده در این جا به شما اجازه می دهد تا ظاهر را سفارشی سازی کنید و سرعت را در صفحات موبایل خود به خوبی احساس کنید همچنین می توانید پشتیبانی از AMP را برای انواع مختلف محتوا فعال کنید.

برای شروع به مسیر Yoast SEOAMP  گزینه    و تب Post type بروید. در این قسمت شما می توانید انتخاب کنید که کدام نوع از پست ها باید پذیرای AMP باشند.

پیکربندی تنظیمات افزونه

تنظیمات افزونه

تنظیمات AMP در افزونه Yoast SEO

در تب دوم که Design است شما می توانید ظاهر را سفارشی سازی کنید و صفحات فعال AMP خود را ببینید. استایل های css را اعمال کنید،  محتوا و رنگ لینک ها را سفارشی کنید ، یک آیکون AMP سفارشی آپلود کنید و برای صفحاتی که تصویر ندارند یک تصویر پیش فرض تنظیم کنید.

مرحله چهارم: تست و تایید کردن تنظیمات AMP

حالا که URL های AMP را ایجاد کرده ایم، مهم است اطمینان حاصل کنیم که به درستی کار می کنند. اگر URL ها به درستی پیکربندی نشده باشند، گوگل آن ها را در موتورهای جستجو نمایش نخواهد داد. در حالی که این محافظت شما در برابر عملکرد نیمه کاره ی صفحات AMP ، می تواند نقطه ی درد خیلی از مدیران وب باشد.

خوشبختانه راه حل های متفاوتی برای تست URL  های AMP وجود دارد. چند صفحه ی مهم را انتخاب کنید و نسخه ی AMP را با استفاده از یکی از روش های زیر آزمایش کنید. همانطور که در مرحله ی اول گفتیم ، می توانید عبارت /amp/ را به آخر url استانداردی که در این آزمایش مشاهده می کنید ، اضافه کنید.

 

گزینه اول: Test  AMP

به آدرس https://search.google.com/test/amp  بروید .
URL خود را وارد کنید و روی Run Test کلیک کنید، سپس نتیجه را یادداشت کنید. (معتبر/ غیر معتبر)

Test AMP

Test  AMP

گزینه دوم: Developer Console

این گزینه مخصوص کسانی است که از مرورگر کروم استفاده می کنند. اگر از سایر مرورگرها (Firefox، Safari، Microsoft Edge  و ) استفاده می کنید، این گزینه شامل شما نمی شود.

صفحه ی AMP را در مرورگر chrome باز کنید.
به URL تان عبارت #development=1 را اضافه کنید.

مثال:

http://eliteseoteam.com/healthy-spaghetti-squash-pad-thai/amp/#development=1

Console Tool را Chrome باز کنید ( در منوی مرورگر chrome گزینه ی More tools و گزینه ی Developer tools را انتخاب کنید و سپس روی تب Console کلیک کنید.) و خطاها را بررسی کنید.  اگر همه چیز خوب باشد خطایابی موفقیت آمیز خواهد بود.

Developer Console

Developer Consoleدر chorme 

گزینه سوم:  AMP validator

به آدرس https://validator.ampproject.org بروید.
در فیلد
URL آدرس صفحه ی AMP را بنویسید و روی Validate کلیک کنید.
این ابزار هر خطایی را برجسته می کند و آن ها را در
html علامت گذاری می کند.

 AMP validatorAMP validator

نکته: می توانید از افزونه AMP Validator Chrome برای دیدن نتایجی مشابه  با این خروجی برای AMP URL خود استفاده کنید.

مرحله پنجم: مهم ترین URLهای AMP را برای ایندکس شدن ارسال کنید.

اگر AMP را در Search Console گوگل تست کردید ، می توانید زمانی که تست را انجام دادید و صفحه را تایید شد ، برای ارسال صفحات جهت ایندکس شدن روی دکمه ی submit to google کلیک کنید.

 AMP در Search Console

AMP در گوگل کنسول

اگر به اکانت گوگل کنسول خود وارد شدید ، می توانید submit to google  را جستجو کنید و URL را به طور مستقیم در نتایج جستجو ارسال کنید.

submit to google

submit to google 

در هر حال ارسال صفحات AMP به گوگل الزامی نیست، گوگل صفحات AMP شما را فقط در صورتی ایندکس می کند که لینک داخلی به آن داده شده باشد یا در نقشه ی سایت XML ثبت شده باشند.

مرحله ششم: مشاهده در Search Console  گوگل برای رفع خطاها

Search Console گوگل راهی برای مدیریت همه ی صفحات AMP فراهم کرده است.

  • وارد Search Console گوگل شوید.
  • در زیر منوی Search Appearance روی Accelerated Mobile Pages کلیک کنید.

مشاهده در Search Console گوگل برای رفع خطاهاAccelerated Mobile Pages

Accelerated Mobile Pages  در گوگل کنسول

در این جا می توانید ببینید که چگونه صفحات AMP شما ایندکس می شوند و کدام یک از صفحات مشکل دارند. اگر شما صفحاتی را که مشکل دارند شناسایی کنید، می توانید با استفاده از ابزارهای مراحل  قبلی آن ها را برطرف کنید.

 

مرحله هفتم: سرعت صفحات را تست کنید.

پس از تکمیل موارد بالا، اکنون وقت این است که نتایج تلاش هایتان را ببینید . صفحات AMP و صفحات استاندارد موبایل را از طریق یک ابزار تست سرعت صفحه مانند WebPageTest اجرا کنید و نتایج را با هم مقایسه کنید.

تست سرعت صفحات

تست سرعت صفحات

شروع کار با AMP

همانطور که گوگل تلاش می کند تا ایندکس اول موبایل را نمایش دهد و سرعت صفحات در حال تبدیل شدن به فاکتور رتبه بندی موبایل هستند، استفاده از AMP قبل از اینکه به ضررتان شود ، بع شدت توصیه می کنیم. با انجام دادن مراحل بالا، می توانید صفحات AMP را به راحتی و به آسانی  و خیلی سریع برای سایت وردپرسی تان فعال کنید.

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

برچسب ها

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

*    

*