0913 388 688 1

سئو سایت اصفهان سئو فروشگاه آنالیز seo
سئویار سئو سایت اصفهان ارائه دهنده خدمات سئو سایت, آنالیز سئو سایت, سئو گوگل, سئو فروشگاه اینترنتی,سئو سایت فروشگاهی

صفحه نخست » آموزش » TTFB و تاثیر آن در سرعت سایت

TTFB و تاثیر آن در سرعت سایت

تاریخ:4th سپتامبر 2018
پشتیبانی وب سایت
0
640

آشنایی با TTFB و تاثیر آن در سرعت لود سایت

TTFBچیست؟آیا درباره سرعت  TTFBدر سایت می دانید؟

در مقاله زیر می توانید به پاسخ سوال های فوق برسید.با تیم سئویارهمراه باشید.تیم طراحی سایت اصفهان قادر است .اطلاعات زیادی در موردTTFBدر اختیار شما قرار دهد.

به طور کلی هنگامی که درباره سرعت سایت وردپرسی بحث می کنیم. اکثر مواقع بر عملکرد front-end و بهینه سازی سرعت بارگذاری صفحه متمرکز می شویم. گاهی بهتر است از سمت سرور که وب سایت شما در اصل از آنجا بارگذاری می شود، به این موضوع نگاه کنیم. امروز به تاثیر TTFB بر وب سایت شما و بحث درباره راه های راحتی به منظور کاهش آن می پردازیم. TTFB معمولا به عنوان یکی از عوامل بهینه سازی نادیده گرفته می شود، اما در هنگام آزمایش سرعت سایت باید در نظر گرفته بشود.

TTFBچیست؟

TTFB مخفف time to first byte است. به بیانی ساده تر، اندازه گیری مدت زمانی است. که مرورگر باید قبل از دریافت اولین بایت داده از سرور منتظر بماند.و هرچه این مدت زمان دریافت داده بیشتر باشد. مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا صفحه برای بازدید کننده نمایش داده بشود. یکی از تصورات رایج اشتباه این است که TTFB پس از جستجوی DNS محاسبه ‌شود. با این حال، محاسبه TTFB در شبکه همیشه شامل network latency می‌باشد. ۳ مرحله  Process و Delay و Latency ممکن است. در هرجایی در این بین اتفاق بیفتد و به مجموع کلی TTFB شما اضافه کنند.

ttfb

 

درخواست به سرور

هنگامی که کسی از وب سایت شما بازدید می‌کند، اولین چیزی که رخ می دهد، ارسال درخواست HTTP از کاربر به سرور می باشد. در این مرحله، عوامل گوناگونی وجود دارند که در delay تاثیر دارند. زمان کند DNS lookup می‌تواند باعث افزایش زمان درخواست شود. اگر سرور از نظر جغرافیایی دور باشد، فاصله ای که داده باید بپیماید در latency موثر است. همچنین، اگر قوانین firewall پیچیده ای دارید. ممکن است زمان routing را افزایش بدهد. و علاوه بر این موارد، سرعت اینترنت کاربر را فراموش نکنید.

پردازش سرور

پس از اینکه درخواست ارسال شد، سرور باید آن را پردازش بکند. و پاسخی تولید کند. این امر می‌تواند تعداد گوناگونی delay مانند فراخوانی آهسته پایگاه داده، اسکریپت های واسطه بیش از حد. ذخیره(cache) نشدن اولین پاسخ، کد یا قالبی که به طور مناسبی بهینه سازی نشده. و منابع ناکافی سرور مانند disk I/O یا حافظه ایجاد بکند.

پاسخ به کاربر

بعد از اینکه درخواست ما توسط سرور پردازش شد. باید آن را به کاربر ارسال کند. این مرحله هم از سرعت شبکه سرور و هم از سرعت اینترنت کاربر تاثیر می‌گیرد. اگر سرعت اینترنت کاربر پایین باشد، بر time to first byteتاثیر می‌گذارد.

 آیا TTFBمهم است؟

بسیار مهم است که بدانید time to first byteو سرعت وب سایت یکسان نیستند. بحث‌های زیادی در حوزه وب سایت وجود دارند. که آیا time to first byte مهم است یا خیر. بعضی می‌گویند time to first byteمعنی ندارد. و بعضی دیگر می‌گویند اهمیت دارد. هر دو گروه دلایلی برای گفته خود آورده و سوالاتی درباره نحوه محاسبه آن می‌پرسند.

چگونه time to first byteرا بسنجیم؟

روش‌های گوناگون زیادی وجود دارند. که می‌توانید از طریق آنها TTFB را بسنجید. به یاد داشته باشید. هر ابزاری نتایجی کمی متفاوت از دیگری می‌دهد.پس بسیار اهمیت دارد، که تنها از یکی از آن‌ها استفاده کنید. و از آن به عنوان اساس سایر فعالیت‌ها بهره برداری کنید.

اندازه گیری TTFB با DevTools گوگل کروم

می توان time to first byteرا در گوگل کروم با استفاده از DevTools اندازه گیری بکنید. اگر در اندازه گیری time to first byteاز کامپیوتر خود استفاده می‌کنید. TTFB تحت تاثیر latency شبکه و ارتباط اینترنت قرار می‌گیرد. پس بهتر است از ابزارهای واسطه استفاده کنید. تا آزمایش را از data center انجام بدهد.

در قسمت منوی کروم More Tools را انتخاب کرده.و پس از آن Developer Tools را از فهرست کروم انتخاب کنید. روی عنصری از صفحه کلیک راست کنید .و inspect را انتخاب کنید.

از کلید های میانبر Ctrl+Shift+l(ویندوز) یا Cmd+Opt+l(مک) استفاده کنید. می توانید پنجره network را انتخاب کنید. و عملکرد سایت خود را ببینید.

اندازه گیری TTFB با WebPageTest

می توانید TTFB را با WebPageTest بسنجید. Great time زمان مورد نیاز برای DNS، socket و SSL negotiations + 100 میلی ثانیه می باشد. به ازای هر ۱۰۰ میلی ثانیه یک حرف A کسر می شود. همان طور که در آزمایش زیر می توانید ببینید. TTFB این سایت در ۰٫۲۵۶ ثانیه یا ۲۵۶ میلی ثانیه محاسبه شده است.

اندازه گیری TTFB با Pingdom

کروم و WebPageTest به عنوان TTFB به Pingdom رجوع می کنند. با این حال، اگر شما از Pingdom استفاده می کنید. در واقع به عنوان زمان Wait به TTFB مراجعه می کند. می توانید از راهنمای استفاده از Pingdom برای آشنایی بیشتر استفاده کنید.

اندازه گیری TTFB با GTmetrix

یکی از ابزارهای معروف برای مدیران ایرانی که بیشترین استفاده را از آن می‌کنند. سایت Gtmetrix می باشد.که می‌تواند ابزاری بسیار مناسب جهت محاسبه TTFB سایت شما باشد. شما می‌توانید با استفاده از لوکیشن های مختلف سایت خود را بررسی نمایید.

اندازه گیری TTFB با performance.sucuri

تفاوت اصلی ابزار performance.sucuri با سایر ابزارها این است .که به یک تست می‌تواند از ۱۰ ها مکان مختلف در سراسر دنیا سایت شما را تست نماید. و زمان TTFB هر مکان با میانگین کلی را ارائه بدهد. یکی از ضعف‌های این ابزار کش کردن و یا بهتر است. بگوییم توان مدیریت برای تست دوباره وجود ندارد. و اگر همان سایت را تست دوباره بگیریم نتایج قبلی رو نشان می دهد.

همچنین ابزار های مختلف دیگری نیز برای اندازه گیری TTFB وجود دارند. مانند tools.keycdn.com و ByteCheck. حتی Google Analytics نیز بخشی برای مشاهده میانگین response time دارد.

چهارروش برای کاهش time to first byteدر سایت

حال به ارائه راهکارهایی برای کاهش time to first byteدر وبسایت می‌پردازیم.

استفاده از یک هاست پرسرعت با کانفیگ بهینه

اولین راه برای بهبود زمان TTFB استفاده از یک هاست مناسب با تنظیمات بهینه می باشد. چرا که جدا تاثیر آن بر روی افزایش سرعت سایت روی تجربه کاربری نیز  تاثیری مستقیم و حیاتی دارد. اصولا کمترهاست اشتراکی دارای TTFB مناسب است. و اکثرا به شکل بهینه کانفیگ نشده‌اند. البته مخاطب ما هاستینگ‌های ایرانی است. چرا که ما از اکثر هاستینگ‌ها سرور تهیه کرده‌ایم . و اکثرا در هاست های اشتراکی TTFB بالایی را داشتند، مگر سرور مجازی یا اختصاصی تهیه کرده باشید.

استفاده از CDN مناسب

راه دیگری برای کاهش time to first byteاستفاده از Content Delivery Network یا همان CDN می باشد. CDN را می‌توان به شبکه توزیع محتوا ترجمه کرد. اگر وبسایتی دارید که میزبان کاربرانی از نقاط مختلف کشور یا جهان است. استفاده ازCDN می تواند به شدت TTFB شما را کاهش دهد. البته در برخی مکان‌ها این موضوع صدق نمی‌کند.

استفاده از کش مناسب در سایت

راه سوم و شاید راحت ترین راه کاهش TTFB استفاده از caching در وبسایت وردپرسی می باشد. افراد زیادی فکر می کنند که تنها استفاده از caching می تواند باعث کاهش زمان بارگذاری صفحه شود، اما در حقیقت در کاهش TTFB نیز موثر هست. و همچنین زمان پردازش سرور را نیز کاهش می دهد.

استفاده از یک DNS Provider معتبر (رایگان نباشد)

DNS نیز در time to first byte موثر می باشد. محاسبه دقیق مقدار این تاثیر بسیار دشوار است. اما همچنان می‌توانید زمان کلی DNS lookup را مشاهده بکنید. Provider های سریع و آهسته ای وجود دارند. با استفاده از ابزار SolveDNS speed test می‌توانید. از مکان‌های مختلف آزمایش لازم را انجام دهید.

امیدوارم این مقاله آموزشی در مورد TTFB  و تاثیر آن در سرعت سایت برای شما کاربران گرامی سئوسایت مفید باشد. تیم سئویار مشتاقانه پاسخگوی سوالات شما کاربران عزیز در مورد TTFB  و تاثیر آن در سرعت سایت می باشد. موفق و پاینده باشید…

درباره نویسنده :
پشتیبانی وب سایت

مطالب مرتبط

لینک بیلدینگ

بخش یازدهم آموزش سئو (لینک سازی)

بخش یازدهم : لینک سازی ( link building )   لینک سازی در مبحث بهینه سازی وب سایت شیوه ای برای کسب و یافتن لینک های منحصربفرد و ارزشمند به صفحات مشخص برای بهره مندی از آنها جهت افزایش رتبه بندی این صفحات در نتایج موتورهای جستجو و در نهایت گامی موفق در ارتقا سئو […]

اهمیت افزایش سرعت سایت در سئو

بخش نهم آموزش سئو (سرعت سایت)

بخش نهم : سرعت وب سایت (Site Speed)   در بخش نهم آموزش بهینه سازی وب سایت با ارائه نکاتی راجب سرعت سایت ها بعنوان عامل رتبه بندی نتایج گوگل و مهم تر از آن افزایش رضایت کاربر با ما همراه باشید.     ۵۸ افزایش سرعت وب سایت. یکی از عوامل مهم رتبه بندی […]

متای توضیحات

بخش چهارم آموزش سئو (متای Descriptions)

بخش چهارم : متای توضیحات   (Descriptions Meta Tag)   توضیحات متا نوشته ی کوتاهی است که در زیر لینک آبی رنگ در گوگل هنگام جستجو پدیدار می شود. در بخش چهارم آموزش به نکاتی راجب توضیحات متا اشاره خواهیم کرد.   </”meta name=”description” content=”This is a meta description. It can help your content stand out […]

بایدهای سئو

بایدهای سئو

بایدهای سئو وب سایت     می توانیم سئو را اینطور تصور کنیم که یک بازی بین ما و موتورهای جستجو است. برای برنده شدن ، شما باید از قوانینی پیروی کنید و هنگام استفاده از تکنیک های مختلف هوشمندانه برخورد کنید. قوانین بازی اغلب در حال تغییر هستند و برخی از روش هایی که در […]

ارسال دیدگاه

*    

*